راهنمای انتخاب پمپ

راهنمای انتخاب پمپ :

برای اتنخاب یک پمپ  مناسب ،لازم است تا چند پارامتررا قبلا مشخص نمایید :

۱-میزان حجم آبی که قرار است بوسیله پمپ ، پمپاژ شود که بر حسب واحد لیتر بر دقیقه یا متر مکعب بر ساعت خواهد بود .این پارامتر را به اصطلاح دبی می گویند .

۲-حداکثر ارتفاع  پمپاژ آب که در واقع فاصله عمودی بین محل ذخیره آب تا محل مصرف می باشد به ازای هر صد متر فاصله افقی بین محل منبع تا محل مصرف هم یک متر به حداکثر ارتفاع یا هد پمپ مورد نظر افزوده می شود .

۳-نوع مایعی که قرار است پمپاژشود .بعبارتی مشخصات فیزیکی و شیمیایی مایع مورد پمپاژ مشخص باشد .

۴-میزا ن اهمیت یکنواختی جریان پمپاژچقدر است ؟

۵-وجود اجسام جامد در سیال ، اگر اجسام جامد در سیال معلق است و شما می خواهید این مخلوط را پمپاژنمایید .در این صورت از پمپ های مخصوص این کار بایستی استفاده نمایید برای مثال باید از پمپ های لجن کش استفاده نمایید.

۶-نوع منبعی که پمپ باید از آنجا سیال رابرداشت کنید بایستی مورد توجه قرار گیرد .این بخاطر این است که مثلا برای چاه آبی که بوسیله ماشین مخصوص چاه کنی کنده شده و دهانه چاه زیاد نیست نمی توان از پمپهای معمول استفاده کرد باید از پمپهای شناوری که دهانه ورودی و خروجی آنها در قسمت فوقانی پمپ قرار دارد استفاده شود.

۷-توجه به وجود برق در محل نصب پمپ و نوع آن نیز از ضروریات است تا پمپی را که انتخاب می نماید با آن مطابقت داشته باشد. اگر برق تکفاز دارید بایستی پمپ تکفاز بخرید اگر برق سه فاز دارید ،از پمپهای سه فاز انتخب نمایید و اگر در محل نصب برق ندارید بایستی از موتور پمپ استفاره نمایید یا بسته به شرایط از یک موتور برق بهمراه پمپ استفاده نمایید .

۸-شرایط آب وهوایی و محیطی محل نصب پمپ هم اهمیت دارد .مواردی چون میزا ن رطوبت ، دما ، محیط اسیدی یا بازی و… تا نسبت به آن شرایط پمپ مناسب را انتخاب نمایید

۹-دمای سیال که قراراست پمپاژشود هم یکی دیگر از موارد با اهمیت است .چون هر پمپی برای هر دمایی مناسب نیست و باید بر اساس دمای سیال پمپ مناسب آن را انتخاب نمایید .

چند نکته در مورد نحوه محاسبه پارامترهای ضروری :

برای اینکه بتوانید میزان دبی پمپ را مشخص نمایید ، طبعتا بایستی میزان مصرف هر کدام از نقاط مصرف را برحسب لیتر بر دقیقه یا متر مکعب بر ساعت برآورد نمایید و با جمع کردن آنها با احتساب ضریب همزمانی به میزان دبی پمپی که باید خریداری نمایید دست یابید .

البته راههای کوتاه تری هم برای برآورد تقریبی این پارامتر وجود دارد.

مثلا بر حسب تجربه از روی میزان متراژ محل سکونت یا ساختمان ، میزان مصرف کل آنرا برآورد می نمایند و از رو آن به دبی پمپ می رسند.

نکته دیگری که باید یاد آور شویم اینست که در حالت کلی میزان قدرت مکش پمپ معمولا از میزا ن فشار خروجی پمپ ضعیف تر است .در محلهایی که امکان نصب پمپ در نزدیکی منبع ذخیره سیال وجود ندارد و یا مجال و فرصت کافی برای این کار وجود ندارد بهتر است از پمپهای کف کش یا لجن کش برای اینکار استفاده نماییم.انتخاب بین کف کش یا لجن کش هم برمیگردد به میزان وجود ذرات معلق جامد در سیال مورد نظر .اگر این ذرات بزرگ و زیاد باشد بهتر است که از لجن کش اسفاده شود .

نحوه انتخاب پمپ :

بعد از مشخص شدن پارامترهای مذکور در بالا، مثل میزا ندبی ، حداکثر هد ، نوع سیال ، دمای سیال و…، پمپ مناسب را از روی مشخصات فیزیکی و نمودار دبی به هد پمپ انتخاب می نماییم .

اگر قرار است که سیالی که پمپاژ میشود اسید یا باز باشد ، دیگر نمی توان از پمپ های معمولی فولادی برای آن استفاده کرد.بهتر است که از پمپ های استیل نگیرمثل ۳۱۶ یا از پمپهای پروپیلن یا تفلنی استفاده شود.

یا اگر قرار است که این پمپ برای پمپاژروغن داغ استفاده شود ،در اینصورت از پمپهای روغن داغ مخصوص اینکار باید استفاده شود .

اگر یکنواختی جریان سیال در کار ما اهمیت دارد در این صورت بهتر است از پمپهای مونو پمپ استفاده شود .

در نهایت باید این نکته را یادآور شویم که انتخاب مناسب یک پمپ یک کار تخصصی است که برای حصول نتیجه خوب بهتر است از کارشناسان اینکار مدد بجویید. البته کارشناسان ما در شرکت تانیش صنعت اینکار را با کمال میل برای شما انجام می دهند تا با خیال راحت ، خریدتان را انجام داده باشید.  

راهنمای انتخاب پمپ خانگی :

برای راحتی انتخاب پمپ خانگی بدون دردسرهای محاسباتی بالا و برحسب تعداد و متراژ ساختمان ، در جدول زیر نوع پمپ مورد نیاز بر حسب تعداد طبقات ساختمان و یا تعداد واحدها در ساختمان ارایه شده است :

حال با توجه به نوع پمپ و میزان قدرت و سایر مشخصات پمپ ، می توانید براحتی از بین برندهای مختلف انتخاب خود را انجام دهید .

کارشناسان ما همواره آماده ارایه خدمات فنی و تهیه محصول انتخابی شما با بهترین قیمت هستند.هدف ما جلب رضایت شما از حیث بوده و هست. باور داریم که صداقت و رفاقت بهترین سرمایه و ماندگارترین آنهاست.